В Києві презентували нову пам'ятну банкноту "Пам'ятаємо! Не пробачимо!" присвячену боротьбі України проти російських загарбників та увічненню сили духу українського народу, його стійкості, незламності та героїзму.
Про це повідомляє прес-служба Нацбанку.
- Національний банк презентував пам’ятну банкноту, яку ми створили як нагадування про війну за незалежність і суверенітет України. Ми назвали цю банкноту - "Пам'ятаємо! Не пробачимо!". Назву не треба розшифровувати, вона зрозуміла та близька кожному українцю. Вона промовляє: ми стоїмо і вистоїмо, переможемо, - коментує Голова Національного банку України Андрій Пишний.
Про особливості банкноти
Пам’ятна банкнота номіналом 20 гривень вже в обігу з 23 лютого 2023 року. Ця банкнота не схожа на звичайні українські банкноти, тому що має дизайн, виконаний вертикально, серію ЗС з номерами 0000001–0300000 та підпис Голови Національного банку України Андрія Пишного. Вона є законним платіжним засобом та обов’язкова до приймання усіма фізичними і юридичними особами без будь-яких обмежень на всій території України за всіма видами платежів.
Тираж обмежений, і він становить 300 тисяч штук, що додає банкноті колекційної цінності (зокрема, з яких: 200 000 шт. - у сувенірній упаковці; 99,9 тис. шт. - у конвертах).
Де можна придбати банкноту
Придбати пам’ятну банкноту можна буде в інтернет-магазині нумізматичної продукції НБУ. Банкноти з першої частини тиражу вже доступні для купівлі. Надалі, в міру їх виготовлення, банкноти знову додаватимуться до асортименту інтернет-магазину, щоб задовольнити потреби якомога більше клієнтів. Крім того, наприкінці березня банкнота надійде для реалізації до банків-дистриб’юторів.
Про систему захисту
Банкнота містить елементи захисту діючого номінального ряду банкнот - багатотоновий водяний знак та світлий елемент водяного знака, повністю занурену в товщу паперу захисну стрічку, наскрізний елемент, оптично-змінні елементи OVI та SPARK, рельєфні зображення, зокрема елемент для людей з послабленим зором, мікротексти та елементи, які визначаються в ультрафіолетових, інфрачервоних променях та мають магнітні властивості.
Крім цього, банкнота містить додаткові сучасні оптично-змінні захисні елементи, зокрема:
полімерну стрічку шириною 12 мм з комбінованим оптично-змінним ефектом, який проявляється при зміні кута нахилу банкноти;
елемент, виконаний іридисцентною фарбою з перламутровим ефектом.
Розмір банкноти - 80 x 165 мм.
Про дизайн банкноти
Основним зображенням лицьового боку пам’ятної банкноти є постаті трьох українських військових, які встановлюють Державний Прапор України (фото "Українські воїни підіймають прапор" автора Олександра Смірнова) на тлі фрагментів карти України та прапорів країн, які підтримують Україну. Угорі – наступний текст українською і англійською (між текстами - лавровий вінок): "24 лютого 2022 року повномасштабним вторгненням російської армії розпочався новий етап збройної агресії проти України. Народна війна за незалежність і суверенітет України триває з 2014 року. Це також війна за цивілізаційний вибір: Україна відстоює свою приналежність до європейської цивілізації і водночас - ті засадничі цінності, права і свободи, що лежать в основі західного світу".
Під лавровим вінком розміщено напис: І на оновленій землій врага не буде... та полімерну стрічку, що містить: знак гривні, знак Національного банку України, шеврон Збройних Сил України, емблему Збройних Сил України та написи: "Слава Україні, Героям Слава". Цифрове позначення номіналу - 20 (унизу ліворуч), вертикальний напис "ДВАДЦЯТЬ ГРИВЕНЬ" (праворуч від воїнів) та стилізований степ із квітами маку - пам’ять про полеглих захисників України.
Основне зображення зворотного боку пам’ятної банкноти - стилізована композиція, що уособлює фізичні страждання та духовні переживання українців в окупації - зв’язані руки за спиною, за якою вгадується постать зі слідом від кулі у вигляді маку (автор дизайну Сергій Мішакін), обабіч якої - стилізовані крила з полум’я свічок; угорі на тлі абрисів зруйнованих будівель - терновий вінок, символ мучеництва, праворуч від якого - захисний елемент, кольорова композиція, що поєднує зображення калини та протитанкового їжака. Також на зворотному боці банкноти міститься напис: "ПАМЯТАЄМО! НЕ ПРОБАЧИМО! НІКОЛИ!" (під терновим вінком) та зображена своєрідна алюзія - стилізовані маки, що уособлюють криваві сліди від куль. Створив дизайн цієї пам’ятної банкноти заслужений художник України Володимир Таран.