Святвечір 2023: що не можна робити та які традиції існують на свято. Фото: itechua.com
Цьогоріч вечір перед Різдвом припадає на п'ятницю. Святий вечір або Багата Кутя святкується 6 січня. Цей день є одним із з найурочистіших християнських свят. За столом збирається вся родина, гості їдять кутю, діти ходять колядувати... Про ці та інші традиції Святвечора - читайте далі.
В Україні звикли святкувати Різдво і, відповідно, Святий вечір за юліанським календарем. Тож 6 і 7 січня традиційно були в українців вихідними святковими днями.
Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
Раніше до Різдва господарі прикрашали хати. В переддень свята вони мастили глиною хатню долівку, заносили оберемок сіна й стелили його під столом. Воно мало пролежати там до Водохреща. Добрим знаком було, якщо на ньому спить пес або кіт. У західних областях України до хати вносили плуга чи ярмо, столярські причандалля, а в інших — випікали тістечка у формі господарського реманенту чи збруї чи обрядовий хліб, який також клали на покуть.
З першою зіркою на небі родина сідала за щедро накритий стіл з дванадцяти різноманітних пісних страв. Головною стравою на столі була кутя, з неї починали вечерю після обов'язкової молитви. Під час святкової вечері намагалися не виходити з-за столу, тихо розмовляти та думати про хороше. Обов'язковим був також обряд поминання померлих. В одних регіонах це робили на початку вечері, а в інших - наприкінці.
Наступна молитва була за усіх членів родини. У будинку лунали побажання здоров'я й щастя, а також бажали, щоб гуртом і в злагоді дочекатися наступного Різдва.
Також доброю традицією є відвідування хрещених батьків у Святвечір. У давнину матері клали на тарілку книш або калач, і діти йшли до хрещених. Зайшовши до хати, вони казали "Добрий вечір! Мама й тато прислали вам хліб, сіль і вечерю…". Хрещені забирали принесену вечерю й в замін давали родині свою. Дітям вони дарували смаколики, цукерки чи гроші.
Після вечері люди забавлялися. У давнину, щоб рік приніс приплід, малі діти бігали, а потім залазили під стіл і там "квокчили". Мати їм кидала за це в солому горішки та дрібні гроші.
У ніч перед Різдвом важливо було, щоб усі члени родини були вдома. Якщо в цю ніч у когось заночувати, то цілий рік будеш блукати по світу. У Святвечір також треба помиритися з ворогами, щоб у новому році було мирно і в хаті, і поза хатою.
Нагадаємо, раніше Vgorode розповідав, які державні та релігійні свята будуть відзначатися в Україні у 2023 році.