День весняного рівнодення 2023 року. Фото: freepik
У давнину День весняного рівнодення вважався святом приходу весни. Наші пращури вірили, що саме в цей день природа прокидається від сплячки, зима та темрява відступають, приходить тепло, а дні починають збільшуватися.
Vgorode вирішив розповісти своїм читачам про історію, традиції, прикмети та заборони, які супроводжують День весняного рівнодення.
Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
Сонцеворот або День весняного рівнодення – це особливий час, коли тривалість світлового дня дорівнює тривалості ночі.
За астрономічними мірками весна приходить на північну півкулю Землі саме у день весняного рівнодення.
У цей час Земля, обертаючись навколо своєї уявної осі, що пролягає через полюси, повертається по відношенню до Сонця таким чином, що Північна та Південна півкулі висвітлюються однаково. Це відбувається тому, що центр Сонця проходить через небесний екватор - завдяки цьому тривалість дня і ночі у всьому світі триває однакову кількість годин.
Сонцеворот - це початок не календарної, а астрономічної весни. Саме з цього моменту день стає довшим, а заморозки відступають.
2023 року День весняного рівнодення настане в понеділок, 20 березня о 23:25 - після цього світловий день стане довшим за ніч.
З давніх часів Сонцеворот або День весняного рівнодення мав символічний сенс – люди зустрічали прихід тепла та весни.
Цього дня було прийнято влаштовувати масові гуляння з піснями та танцями. Господині обов'язково пекли солодке печиво або булочки у формі птахів. Солодощі роздавали дітям та сусідам, а також розвішували на парканах та гілках дерев.
Цікавою була традиція підкидання здобного "жайворонка": солодку фігурку підкидали вгору якомога вище і якщо вдавалося потім її зловити, то це обіцяло людині удачу протягом усього року.
Також у День весняного рівнодення було прийнято співати пісні – веснянки. Люди водили хороводи, веселилися та славили Сонце. Обов'язково влаштовувалися цього дня ярмарки, а ввечері палили багаття, яке намагалися зробити якнайбільшим. Саме так люди закликали Сонце та "прискорювали" прихід тепла.
Крім цього існувала цікава традиція – "пробудження ведмедя". Люди в ті часи поклонялися язичницьким божествам і вірили, що їх обов'язково треба задобрити. Так, вранці господині йшли в ліс і розкладали на пнях частування – вареники, випічку та млинці. Таким чином вони шанували Ведмеже божество, яке мало пробудитися після зимової сплячки.
Рекомендується цього дня зробити прибирання у будинку та викинути все непотрібне. Позбудьтеся мотлоху і тих речей, якими ви давно не користувалися.
Обов'язково помиріться з рідними та близькими, вибачтеся за свої провини. Відпустіть усі негативні думки та налаштуйтеся на позитив.
Цього дня багато хто радить написати список цілей на рік і записати свої бажання. Список потрібно сховати в затишному місці - велика ймовірність того, що все задумане здійсниться.
Цей день потрібно провести в гармонії та спокої. Не можна сваритися, кричати та лаятися з оточуючими.
Також нікому не можна відмовляти у проханнях, навіть якщо вони здаються дивними.
Особлива заборона поширюється на дітей: у цей день їх не можна кривдити та кричати на них.
Намагайтеся максимально сконцентруватися на позитивних емоціях і провести цей день з думками про чисте, світле і добре майбутнє.
Приєднуйтесь до нашіх каналів в Telegram:
"Підсумки дня. Новини України та світу" - о 22:00 пишемо добірку про те, що важливого відбулося протягом дня.
Vgorode.ua Київ - усе, що стосується нашого міста.
"Диван зачекає" - куди ходити у Києві, та як розважатися.
"Сова" - кращі добірки кіно, серіалів, та музики.