Яблучний спас 2023: забобони та заборони - фото: gettyimages.com, Євгенія Матвеєць
19 серпня християни відзначають Преображення Господнє. Назва свята в народі – Яблучний спас.
Vgorode розповість про історію цього свята, що заборонено робити в цей день та що потрібно нести до церкви.
Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
Згідно з церковним переказом, Ісус Христос взяв своїх найближчих апостолів (Петра, Іоанна та Якова) на гору Фавор і повстав там перед ними в оновленній подобі. Раптом його обличчя почало сяяти, мов сонце, а одяг став білим, наче сніг.
Святкування Преображення Господнього — це вшанування божественної природи Ісуса Христа, пояснення Ним майбутньої смерті задля спасіння людей. Цей день є нагадуванням, що кожна людина може пережити своє преображення, якщо буде самовдосконалюватися.
Народною назвою Преображення Господнього є Яблучний Спас або просто Спас. Серед українського народу воно також пов'язане зі святом врожаю.
На Яблучний Спас заведено пекти пироги з яблуками, готувати фруктові компоти, ліпити вареники з різними начинками. На свято другого Спасу прийнято також випікати перший хліб із борошна нового врожаю. Господині готували вечерю зі смачними стравами й накривали святкові столи, не забували також пригостити всіх, хто потребує допомоги.
Після церкви на Яблучний Спас ідуть на могили до померлих родичів, щоб вшанувати їхню пам'ять. Незаміжнім дівчатам належить їсти яблука з медом і загадувати бажання, при цьому слід говорити: "Що загадано - те надумано! Що надумано - те збудеться! Що збудеться - не минеться!".
Яка погода на Яблучний Спас – така буде і на Покрову.
Бджоли рояться – слід чекати дощ.
Сухий і сонячний день – буде тепла осінь.
Багато шпаків на деревах – до морозного січня.
Весь урожай зернових потрібно зібрати до Яблучного Спаса – інакше перший дощ все погубить.
Дощ цього дня - зима буде мокрою.
Вважається, що якщо до цього дня листя на деревах уже пожовкло, то зовсім скоро настануть холоди.
На Яблучний Спас не можна: сваритися і лаятися, лихословити; займатися фізичною працею; грати весілля - цього дня не вінчають; влаштовувати гучні вечірки та розпивати спиртне.
В Яблучний Спас заборонється вбивати комах. Вважалося, що якщо муха двічі сяде на руку, це добрий знак. Зганяти її не можна, вона повинна сама полетіти.
Ще триває Успенський піст, тому тим, хто постить, не слід їсти скоромну їжу, але на цей Спас є послаблення - можна рибу і вино. Після служби віряни освячують плоди нового врожаю — яблука, виноград, мед. До Спасу не можна їсти яблука. Ці фрукти можна вживати лише після освячення у храмі.
Приєднуйтесь до нашіх каналів в Telegram:
"Підсумки дня. Новини України та світу" - о 22:00 пишемо добірку про те, що важливого відбулося протягом дня.
Vgorode.ua Київ - усе, що стосується нашого міста.
"Диван зачекає" - куди ходити у Києві, та як розважатися.
"Сова" - кращі добірки кіно, серіалів, та музики.