В Україні стрімко зростають долар та євро: причини та прогнози

В Україні стрімко зростають долар та євро: причини та прогнози.

В Україні стрімко зростають долар та євро: причини та прогнози. Фото: gettyimages.com, Bloomberg Creative

Події
29 травня 17:40

Останнім часом в Україні дуже зріс курс долара. Дорожчає і євро. Vgorode звернувся до експерта і запитав про причини такого скачку та що очікувати далі.

Як підтвердив кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський, протягом останніх двох тижнів курс долара зріс більше, як на 1 гривню. На міжбанківських торгах 29 травня курс долара вже досяг позначки 40,48 гривень. Це найвищий курс долара за всю історію гривні.

В Україні стрімко зростає долар.В Україні стрімко зростає долар. джерело: minfin.com.ua

За словами експерта, почалося все з того, що в жовтні 2023 року НБУ відмовився від фіксованого валютного курсу і перейшов до плаваючого. З того часу відбуваються коливання валютного курсу, але домінуючою є тенденція повільної девальвації гривні.

- Слід відзначити, що НБУ залишається основним продавцем валюти на міжбанківському ринку, а отже саме він ухвалює рішення який обсяг валюти продати і на якій курсовій відмітці завершити торги. У травні НБУ здійснив черговий етап лібералізації валютних операцій. Зокрема, підприємства отримали можливість купувати валюту для оплати послуг іноземних компаній без обмежень. Також підприємствам дозволено сплачувати відсотки за іноземними кредитами, які були отримані до 20 червня 2023 року. Крім того підприємства з іноземним капіталом тепер можуть виплачувати дивіденди за поточний рік. Проте, масова виплата дивідендів за 2024 рік розпочнеться лише в 2025 році, – сказав Олександр Хмелевський.

Експерт вважає, що така лібералізація вже призвела до зростання попиту на валюту, а отже Нацбанку доводиться збільшувати обсяги валютних інтервенцій.

- Так, на минулому тижні з 20 до 24 травня НБУ продав 684 мільйонів доларів. Хоча раніше він продавав приблизно 500 мільйонів доларів на тиждень. В квітні валютні резерви НБУ скоротилися на 1,4 мільярд доларів і станом на 1 травня становили 42,4 мільярд доларів, але їх обсяг є цілком достатнім для утримання курсу долара на поточному рівні, – каже кандидат економічних наук Олександр Хмелевський.

За його словами, певне занепокоєння викликає дефіцит зовнішньої торгівлі. В 2023 році дефіцит зовнішньої торгівлі товарами склав 27,4 мільярди доларів. В першому кварталі 2024 року дефіцит – 5,9 мільярди доларів, що на 560 мільйоні доларів більше, ніж за перший квартал попереднього року. Нацбанку доводиться продавати валюту для фінансування дефіциту зовнішньої торгівлі.

- В Держбюджеті на 2024 рік середньорічний курс долара закладено на рівні 40,7 гривень, а курс на кінець поточного року 42,1 гривень. Якщо ці позначки не будуть досягнуті, то це призведе до недоотримання запланованих доходів держбюджету. Враховуючи запланований дефіцит держбюджету на 2024 рік в розмірі 1,6 трильйони гривень, навряд чи влада відмовиться від девальвації гривні принаймні у визначених бюджетом параметрах. Девальвація гривні дозволить стримати зростання дефіциту зовнішньої торгівлі та принесе додаткові надходження до держбюджету за рахунок зростання мита та ПДВ на імпортні товари, – сказав Олександр Хмелевський.

Також він додав, що продаючи, отриману валюту від іноземних кредиторів за підвищеним курсом, Мінфін отримає більше коштів в гривні для фінансування витрат. Проте, не виключено, що курс зросте вище, ніж заплановано і досягне позначки 45 гривень до кінця року. Цьому може сприяти загострення на фронті, знищення критичної інфраструктури, блокування українського кордону, зростання бюджетних витрат на оборону на інші цілі, зменшення чи несвоєчасне надходження іноземних кредитів, зрив угоди по реструктуризації єврооблігацій, тощо.

Приєднуйтесь до нашіх каналів в Telegram:

"Підсумки дня. Новини України та світу" - о 22:00 пишемо добірку про те, що важливого відбулося протягом дня.
Vgorode.ua Київ - усе, що стосується нашого міста.
"Диван зачекає" - куди ходити у Києві, та як розважатися.
"Сова" - кращі добірки кіно, серіалів, та музики.

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах