Харківський ляльковий театр у співтворчості із Жаданом привезе до Києва мініфестиваль вертепів.
До столиці приїде мініфестиваль "Вертеп Схід": три дні сучасних Вертепів у співтворчості з поетом Сергієм Жаданом та художником Костянтином Зоркіним від Харківського лялькового театру.
"Вертеп Схід" пройде у Києві у Культурному кластері "Краків" 25-27 грудня. Він включає два Вертепи, створені у перший рік повномасштабного вторгнення у Харкові Харківським театром ляльок, та виставку масок традиційних персонажів українського Вертепу та свята Маланки від художника фільму "Памфір" Івана Михайлова.
Останні оперативні новини Харкова у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
Організатори проекту – Харківський державний академічний театр ляльок імені В. А. Афанасьєва та Marco Concert за підтримки київського Культурного кластера "Краків" та Музею театрального, музичного та кіномистецтва України. Обидві вистави будуть показані двічі на день:
"Театри ляльок по всьому світу – це поєднання матеріалу і для дітей, і для дорослих. Харківський ляльковий театр має давню славну традицію та досвід у цьому. На мою думку, це один із найцікавіших театрів України, тому якщо хтось має час, бажання та можливість, подивіться ці вистави", – рекомендує Сергій Жадан.
Режисер обох вистав – Оксана Дмитрієва, яка нещодавно отримала нагороду VI Всеукраїнського театрального фестивалю-премії "ГРА", вже відома киянам за спектаклем "Калинова сопілка" за книгою Оксани Забужко та "Отелло" у Театрі на Лівому березі. Вона розповіла, що перший харківський мініфестиваль Вертеп Схід з'явився у 2022 році. Тоді ще всі театри було закрито, навіть лялькарі з Києва привезли свій Вертеп. Цього року мініфестиваль розпочнеться у Харкові і потім харків'яни продовжать колядувати у Києві.
"Ці дві вистави дуже різні, але інтегровані в актуальний контекст сьогоднішнього дня і навіть продовжують цю певну мандрівну традицію вертепу, опинившись тут у Києві. Наразі харківський театр не має можливості показувати вистави у власному приміщенні та потребує підтримки київської публіки", ─ каже організатор гастролей Харківського лялькового театру у Києві та креативна продюсер "Марко Концерт" Поліна Величко. Через ситуацію в місті, постійні обстріли з боку росіян і брак укриттів представники ХОВА ще 2023 року заборонили проведення масових заходів у театрах.
"Я знаю, що ляльковий театр зробив дуже багато потужного мистецтва, яке не виходить назовні з театру. Зараз театр їздить показує це все і Україною, і за кордон. Нарешті відбувається те, що й мало відбутися - це мистецтво, яке повинні бачити люди. Під час війни воно працює. Це абсолютно не розвага, а це такі катарсичні речі", – розповів художник Костянтин Зоркін, який також днями. став лауреатом "ГРИ" за найкращу сценографію.
Те, що робить "Вертеп Схід" саме мініфестивалем – це не просто дві постановки, а ще й виставка масок від Музею театрального, музичного та кіномистецтва України та художника фільму "Памфір" Івана Михайлова, які можна побачити у Культурному кластері "Краків", відвідавши вертепи. У 2023 році Іван Михайлов отримав "Золоту дзигу" за найкращу роботу художника-постановника, фільм "Стоп-Земля". Маски були створені за ескізами художника групою київських художників для різдвяної виставки "Зірка сходить", яка проходила на Київському вокзалі взимку 2023-2024 років з ініціативи платформи United24. Після виставки маски передали Музею театрального мистецтва на постійну експозицію.
"Ми об'єднали в одній інсталяції деякі традиційні персонажі українського Вертепу та свята Маланки. Циган, ведмідь, козак, лихвар, цар Ірод, дід, баба, солдат, чорт і коза. Маски зроблені в техніці пап'є-маше, розміром один метр, а коза – три метри заввишки. Ідея полягала у тому, щоб завдяки великому розміру маски стали самостійними. артоб'єктами", – розповів Іван Михайлов.
Вертеп – це старовинний пересувний український ляльковий театр, де ставили релігійні та світські (переважно жартівливі та іронічні) п'єси. Зазвичай виступ (як і вертепний ящик) складається з двох частин: різдвяної драми, де розповідають про народження Христа, та сатиричної інтермедії. Ця друга частина ("народна") може змінюватись залежно від регіону, часу чи здібностей виконавців, тож вертепи, виростаючи з глибини народної традиції, відображають сьогодення сучасної України.
"Основна формула вертепу – Різдво, яке відбувається тут і зараз. А "тут і зараз" для обох наших Вертепів це Україна часів повномасштабної війни", – каже режисерка Оксана Дмитрієва.
Місце проведення:
За віршами Сергія Жадана
ВЕРТЕП. Музичний перформанс (10+) складається з автентичних народних колядок Слобожанщини та уривків із Біблії. Також є колядка УПА за мотивом "Нова радість стала" – вона також про війну в Україні. У виставі немає слів, є лише фрази з Євангелія від Матвія та пісні.
"Вертеп сьогодні звучить особливо актуально і пронизливо в Україні, де йде війна, де ми повинні врятувати кожного немовля. Цей Вертеп – звернення до архаїчних, іноді ритуальних першоджерел, погляд на вертепну історію як на ритуал, звернення до кодів-знаків посилене звучанням автентичних музичних інструментів", – зазначено на сайті театру.
"Це вистава для всіх, вона не жахлива, вона показує архетипове зло і добро. І там дуже гарні пісні", – каже художник Костянтин Зоркін. Аутентичні слобожанські колядки надала Катерина Курдюкова з української дослідницької групи з Харкова "Муравський шлях". Вона навчила акторів їх правильно співати, бо це було навіть не аудіо, а зошитні записи.
Вистава створена спільно з Львівським обласним академічним театром ляльок, де і відбулася прем'єра у грудні 2022 року та брала участь у багатьох іноземних фестивалях:
ВЕРТЕП. ВІЙНА. Вірші по поезіям Сергія Жадана визначається постановниками як "божевільне балансування понад зиму". У ній простежуються важливі взаємозв'язки культурної складової з релігійною, адже поняття віри, як і поняття перших національних культурних витоків, йдуть завжди пліч-о-пліч, нагадуючи людям одвічні цінності або ставлячи довічні питання сенсу людського буття, поваги один до одного, поваги до життя, протистояння війні любов'ю та народженням нового життя.
Режисер Оксана Дмитрієва відібрала різні вірші, співзвучні авторській постановочній концепції – вистави-молитви, вистави-надії:
"Атмосфера у Вертепів спільна, тому що вони створені у перший рік повномасштабного вторгнення. Вони, перш за все, про те, що відбувається з нами і про намагання зрозуміти це. У Вертепі Жадана є вірші, які він написав вже у 2022 і є вірші із фантастичної, обожнюю цю книгу, "Життя Марії". І саме ці вірші присвячені війні, яка почалась у нас у 2014 році. Зараз я можу сказати, що передбачення та попередження Сергія – це дуже сильні тексти”.
"Вертеп - це не тільки про радість. Це про радість, яка виростає з тривоги, очікування, розпачу - це ж ціла містерія. І там все має завершуватися світлом і в прямому, і в метафоричному сенсі. Мені здається, що Оксана все так і зробила", – каже Сергій Жадан.
Харківський державний академічний театр ляльок ім. А. Афанасьєва відкрився у Харкові 1 липня 1939 року. Це симбіоз дбайливого ставлення до традиційних форм лялькового дійства та безперервного експерименту у пошуку нових виразних засобів. Цей театр має найбільший репертуар в Україні для дорослих глядачів серед лялькових театрів.
Вже навесні та влітку 2022 року, незважаючи на складну ситуацію в Харкові та постійні обстріли російської армії, театр ляльок активно працював, займаючись волонтерською діяльністю, а також проводив покази вистав. Театр грав на станціях метро, щоб підтримати та порадувати дітей та дорослих, які ховаються там від війни, та в інших локаціях Харкова та Харківської області, зокрема, у лікарнях та соціальних центрах.
"На "Калиновій сопілці" у Києві всі квитки на всі спектаклі були продані, солдаут. Це неймовірно і, можливо, це говорить і про популярність харківського театру. Його історія унікальна, протягом свого існування спочатку в харківському театрі ляльок був величезний репертуар і для дорослих та дітей. Це вишукане мистецтво алегорій, неймовірно поетичне, яке поглинає історію початку світів", – каже режисер Харківського лялькового театру Оксана Дмитрієва.
"Харківський театр ляльок найкрутіший в Україні і це об'єктивно. І запрошення на різні театральні фестивалі, тільки Шарлевіль тричі – це доказ, що це суперсерйозний театр і команда", – додав Костянтин Зоркін. (Всесвітній фестиваль лялькових театрів Festival Mondial des Théâtres de Marionnettes у місті Шарлевіль-Мезьєр у Франції, заснований у 1961 році).
Приєднуйтесь до нашіх каналів в Telegram:
"Підсумки дня. Новини України та світу" - о 22:00 пишемо добірку про те, що важливого відбулося протягом дня.
Vgorode.ua Київ - усе, що стосується нашого міста.
"Диван зачекає" - куди ходити у Києві, та як розважатися.
"Сова" - кращі добірки кіно, серіалів, та музики.