Проблема Києва, яка турбує не лише естетів, а й усіх поціновувачів архітектури та історії міста, є повсюдними кондиціонерами на фасадах будівель. Якби вони псували зовнішній вигляд виключно панельних багатоповерхівок, проблема була б настільки масштабною.
Але головна неприємність у тому, що зараз вони в асортименті є буквально всюди: кондиціонери грона звисають із зовнішніх стін житлових будинків, офісних центрів і навіть історичних будівель. Ще один мінус не в естетиці – свердління отворів для трубок та постійний стік води може спровокувати утворення тріщин на старих будинках.
Не забудьте підписатися на канал Vgorode.ua в Telegram.
Міська влада кілька разів намагалася ввести в дію закон про штрафи для тих, хто вішає кондиціонери та встановлює антени на фасадах. Але закон так і не ухвалили. Тим часом, норми, що регулюють встановлення кондиціонерів на передній частині будівель, які становлять історичну чи культурну цінність, існують у Києві і так. А розміщення кондиціонера дорівнює реконструкції фасаду будівлі. На неї потрібно отримати низку дозволів і лише з цими документами встановлення законне.
Терещенківська, 11 – один із рідкісних прикладів будинку без кондиціонерів. Фото із сайтуwww.kanzas.ua
Насправді ж у переважній більшості випадків ніхто не дотримується таких норм і не отримує дозволів: на фасадах пам'яток архітектури спочивають непривабливі білі коробки і жодних штрафів за це автори не платять.
Було лише кілька випадків, коли на історичних будинках забороняли встановлювати кондиціонери. Так сталося, наприклад, кілька років тому на деяких будинках вулиці Терещенківській. Тоді їх дозволили вішати лише на стіни, що виходять на подвір'я, а на тих, що виходять на проїжджу частину, встановлювати було заборонено. Тому і зараз деякі будинки там вигідно відрізняються від інших відсутністю кондиціонерів, що захаращують фасад.
Але все ж таки у нас є певний прогрес у цьому напрямку: вже зараз деякі нові багатоповерхівки одразу будуються з центральним кондиціюванням. В цьому випадку компресорно-конденсаторні блоки можуть розміщувати на даху будинку або на окремому техповерху, а на фасадах будівлі нічого зайвого немає.
Vgorode пропонує в цьому випадку знову взяти приклад із розвинених зарубіжних країн і якщо не брати до уваги радикальні зміни на кшталт систем центрального кондиціювання, то хоча б перестати спотворювати фасади будівель та вішати кондиціонери на стінах, що виходять на подвір'я, а не на вулицю.
В Європі дуже рідко можна зустріти приліплені на фасад будинку кондиціонери. У Франції кондиціонери вішають лише на задній частині будівель, щоб не псувати їхнього зовнішнього вигляду. А у Флоренції, наприклад, вони зручно розташовані на дахах. Приблизно така сама ситуація у всій Західній Європі.
Флоренція Фото із сайту triptoeverywhere.ru
Майамі. Фото virako4a, livejournal.com
Чикаго. Фото із сайту wikimedia.org
У США та Канаді блоки, що генерують бажану прохолоду, встановлюють на даху або техповерхі. У Штатах також є віконні кондиціонери: вони вбудовуються у вікно і трохи виступають з нього, але не виділяються на фасаді будинку так, як традиційні системи.
Про інші ідеї читайте у спецтемі Vgorode.