Багато людей в Україні працює на фрілансі, тобто має нефіксований робочий час та може працювати з будь-якого місця. Відтепер така форма трудового договору офіційно закріплена у законі Верховною Радою. Готовий законопроєкт вже направили президенту Володимиру Зеленському на підпис.
Українці, які працюють на фрілансі, відтепер мають певні законні права, які фактично регулюють їхню роботу.
Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
Законопроєкт про узаконення фрілансу був зареєстрований у Верховні Раді ще у лютому. 18 липня депутати його розглянули та ухвалили. "За" проголосувало 286 депутатів.
Трудовий договір, що передбачає нефіксований робочий час, має містити у собі інформацію про спосіб та строк повідомлення працівника про наявність роботи та його готовність почати роботу, а також про кількість годин та робочих днів.
Законопроєкт передбачає, що фрілансери зможуть поєднувати легальну роботу одразу в кількох роботодавців і мати базові соціальні гарантії, як офіційно працевлаштовані працівники (зокрема, забезпечення лікарняними, відпустками і достатнім рівнем заробітної плати).
Також після остаточного прийняття цього закону, працівник, який має нефіксований робочий час, буде отримувати заробіну плату за фактично відпрацьований час.
Працівник може відмовитися від виконання роботи, якщо роботодавець вимагатиме виконання роботи у дні, які не передбачені трудовим договором, або якщо роботодавець повідомить йому про роботу із порушенням мінімальних строків, визначених договором.
Змінитяться правила прийому фрілансерів на роботу: один роботодавець повинен мати не більше 10% трудових договорів із нефіксованим робочим часом від загальної кількості працівників. Тобто увесь штат працювати на фрілансі не зможе.
З одного боку за працівником-фрілансером закріплене право мати ще одне робоче місце, але роботодавець може за бажанням заборонити це.
[read_more_vg id="1213575"]
Зазначимо, що Кодекс законів про працю, який діє зараз, ухвалили ще в 1971 році. Він був розрахований на регулювання трудових відносин здебільшого на великих підприємствах, установах та організаціях державної форми власності. Проте зараз економічна модель змінилася, що і змушує владу змінювати погляд на регулювання трудових відносин і запроваджувати нові правила роботи.
Трудовий договір із нефіксованим робочим часом вже досить довго застосовується у Великій Британії, Бельгії, Нідерландах та Угорщині. У Європі він має назву zero hours contract.
Нагадаємо, раніше Vgorode писав, що в Україні знайти роботу і офіційно працевлаштуватися можуть і підлітки. Для цього у Кодексі законів про працю є декілька умов, які стосуються умов роботи.