Вербна неділя 2022: що за свято та як відзначати

Вербна неділя 2021: що за свято та як відзначати. Фото: pixabay

Вербна неділя 2021: що за свято та як відзначати. Фото: pixabay

Дозвілля та їжа
10 квiтня 13:18

17 квітня вся православна Україна відзначатиме Вербну неділю. Для тих, хто не дуже добре знайомий з походженням та традиціями свята, Vgorode докладно розповість, що це за день, чому його так називають, а також які традиції та прикмети існують у цей день.

Вербне воскресіння відзначається за тиждень до Великодня, тобто дата у нього "плаваюча". У 2022 році свято відзначатимуть 17 квітня, а сам Великдень відбудеться 24 квітня.

Походження та назва

Свято присвячене урочистому в'їзду Ісуса Христа в Єрусалим після воскресіння Лазаря. Радісні мешканці прославляли його хвалебною піснею і кидали під копита осла, яким їхав Син Господній, пальмові гілки та одяг. Встиланням дороги зеленими гілками було прийнято вітати царів, що поверталися з перемогою у будь-якій битві. Однак у випадку з Ісусом перемога була над самою Смертью.

Звідси й пішла перша назва свята "Пальмове воскресіння". Оскільки у наших широтах пальми зустрічаються досить рідко, їх замінили на верби. Можливо, вибір дерева був пов'язаний ще й із співзвуччю слів "верба" та "ваія", як називають пальмові гілки. Суботу ж, яка передує Вербній неділі, прийнято називати Лазаревою.

Значення та символізм

Вербне воскресіння має досить глибокий символізм та різні філософські тлумачення. Одні кажуть, що воно символізує тріумф та визнання православ'я, інші вважають його якоюсь "підготовкою" до вічного воскресіння, адже саме визнання Ісуса Месією передувало його розп'яттю.

Традиції та звичаї

На Вербне воскресіння прийнято святити у церкві вербні букети та приносити їх додому. Дехто навіть зберігає їх у своїй оселі цілий рік, до наступного свята, і прикрашає ними ікони. Тим, хто постує, дозволяється їсти рибу, а ось гарячі страви їсти забороняється.

У слов'янській культурі існує також традиція завдавати один одному легких ударів гілками, примовляючи "Не я б'ю - верба б'є. Будь здоровим, як верба!" - колись вважалося, що такими ударами з людини виганяються злі духи. Особливо часто традиція застосовувалася до дітей.

Ще з вербними котиками запікали хліб, клали гілки на підвіконня, щоб у будинок не вдарила блискавка, і влаштовували вербні базари. Там зазвичай був досить широкий асортимент різноманітних товарів, отже ходили туди всією сім'єю.

Вважається, що у цей день не можна працювати і тим більше не варто розпочинати нових справ та робити погані вчинки. Також не можна розчісуватись.

Верба чи "ива"?

Ще однією "неофіційною традицією" стала споконвічна суперечка про те, чи використовувати гілки верби або "ивы" і чим взагалі верба відрізняється від "ивы". Насправді, "верба" це народна назва "ивы остролистой". Тобто будь-яка верба може називатися "ивой", але не будь-яка "ива" може називатися вербою. Головна відмінність полягає у червоному відтінку гілок верби.

На Вербне воскресіння можна також використовувати й інші види "ивы", але перевага традиційно віддається вербі. Пояснюється це тим, що цей вид значно раніше обростає зеленим листям і давно вважається символом весни.

Прикмети

Левова частка народних прикмет на Вербну неділю пов'язана з погодою. Приміром, вважається, якщо у цей день буде йти дощ, то рік буде врожайним. А якщо погода буде ясною – то рік буде не лише врожайним, а ще й сонячним. Єдиним провісником холодного та скупого на врожай року у Вербну неділю вважають сильний вітер.

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах