В Україні з'явиться єдина база ДНК: хто і навіщо складатиме зразки. Фото: unsplash.com
В Україні планують створити єдину базу із зразками ДНК, щоб удосконалити роботу з упіймання злочинців та ідентифікації непізнаних тіл.
Завдяки цій базі правоохоронці будуть якісніше виконувати свою роботу щодо пошуку осіб, які вчинили злочин, а судмедексперти зможуть швидше встановлювати особи тих, чиї останки чи непізнані тіла було знайдено. До того ж це може покращити роботу з розшуку зниклих безвісти громадян.
Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
Як заявив заступник міністра внутрішніх справ Ігор Бондаренко, відповідний закон "Про державну реєстрацію геномної інформації людини" вже затвердили у Верховній Раді.
Особливо актуальним він є через повномасштабне вторгнення РФ на територію України. Після окупації населених пунктів у них знаходять безліч тіл, які неможливо впізнати. Тому родичі зниклих безвісти здають ДНК-зразки, щоб можна було перевірити останки на відповідність та встановити особи загиблих.
За чотири місяці війни призначено 6 тисяч експертиз, 40% із яких уже провели. Якщо інструмент для накопичення та систематизації даної інформації отримає правовий статус для використання його як доказову базу, це допоможе надалі якісніше розслідувати наслідки російської агресії на звільнених бійцями ЗСУ територіях. Крім того, до бази будуть вноситись ДНК-зразки російських солдатів, які причетні до злочинів.
Обов'язково реєструватимуть насамперед злочинців та близьких родичів зниклих безвісти людей. Також до бази пропонують внести біологічні зразки тих, хто закликається на військову службу.
Бондаренко зазначив, що здавати свої ДНК-зразки переважно можна буде у добровільному порядку. Однак буде передбачено окремі категорії осіб, яким робити це доведеться обов'язково.
На даний момент у базі даних вже перебуває на обліку близько 45 тисяч ДНК-профілів. Більше половини їх встановлено зі слідів, знайдених на місцях скоєння злочинів, а чверть - це зразки підозрюваних. Доступ до цієї бази буде лише у правоохоронних органів та розвідки в установленому порядку.
У світовому масштабі такі бази даних є у Великобританії, США, Японії, Польщі, Німеччині, Італії, Сінгапурі, Канаді та інших країнах.
Наприклад, в основі ДНК-зразків Великобританії, створеної в 1995 році, налічується понад 6 мільйонів ДНК-профілів. З них 5,5 мільйонів зразків належать підозрюваним та засудженим особам.