У Мін'юсті розповіли, що робити, якщо через війну було пошкоджено автомобіль

У Мін'юсті розповіли, що робити, якщо через війну було пошкоджено автомобіль.

У Мін'юсті розповіли, що робити, якщо через війну було пошкоджено автомобіль. Фото:unsplash.com

Події
11 вересня 2022 15:39

Оскільки через повномасштабну війну в Україні часто страждають не лише мирні жителі, а й їхнє рухоме та нерухоме майно, у Мін'юсті пояснили порядок дій, якщо у людини було пошкоджено або повністю знищено транспортний засіб.

Насамперед власнику автомобіля у разі пошкодження машини через російську агресію потрібно якнайшвидше зафіксувати факт завданих збитків на фото чи відео, бажано з прив'язкою до місцевості, будинків та інших орієнтирів. Також знадобляться письмові пояснення щонайменше від двох свідків.

Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації

Якщо про подію, внаслідок якої було пошкоджено автомобіль, писали у ЗМІ, то потрібно додати знімки екрана з цих новин або посилання на відповідні публікації у ЗМІ.

По можливості слід викликати поліцію, яка зафіксує факт пошкодження майна за допомогою протоколу огляду місця інциденту та внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Якщо особисто звернутися до поліції не вдалося, потрібно надіслати їм цінний поштовий лист, до якого потрібно додати заяву з доказами щодо події та копіями паспорта (або іншого документа, що засвідчує особу), свідоцтва про реєстрацію автомобіля. У листі також має бути опис вкладення та повідомлення про вручення поштового відправлення.

Після здійснення цих дій слід визначити розмір шкоди. Для цього слід замовити автотоварознавчу екпертизу, під час якої експерт зробить висновки, наскільки пошкоджено автомобіль. Крім того, власнику машини потрібно зібрати та зберегти всілякі квитанції, чеки, акти виконаних робіт, інші документи щодо інших витрат, які йому довелося сплачувати через пошкодження.

Велику роль також відіграє наявність страховки. Якщо машина була застрахована, то власнику можуть відшкодувати збитки через отримані збитки внаслідок російського вторгнення, але тільки у випадку, якщо інше прямо не передбачено договором страхування.

Усі суперечки щодо відшкодування збитків, у тому числі за пошкоджені автомобілі, розглядаються судами за загальними правилами посудності. Подати такий позов можуть особи за місцем реєстрації, проживання або за місцем, де було завдано шкоди.

В українському законодавстві є закон "Про міжнародне приватне право", який встановлює судовий імунітет щодо іноземної держави, залучення його до справи як відповідача чи третьої особи, пред'явлення їй позову та інше. Зазвичай це можна зробити, якщо дозволяють компетентні органи.

У випадку з російською агресією судовий імунітет буде проігнорований, а відповідачем у таких судових справах виступатиме саме Російська Федерація.

У Мін'юсті також зазначили, що поки що розробка оптимального механізму компенсації за знищення чи пошкодження автомобілів лише розпочалася. І якщо у законодавстві щось змінять, порядок дій також може змінитися.

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах